Rytmické masáže podle dr. I. Wegmanové / dr. M. Hauschkové

Rytmické masáže

Rytmické masáže jsou jednou z mnoha léčebných možností antroposofické medicíny. Vznikly ze spolupráce Dr. Rudolfem Steinerem s Dr. med. Ity Wegmanové. Od roku 1921 byly praktikovány Dr. med. Itou Wegmanovou  v Klinisch-Therapeutischen Institut v Arlesheimu (Švýcarsko) a později byly detailně propracovány Dr. med. Margarethe Hauschkovou, která na nich pracovala celá 3 desetiletí. Ze začátku, tuto metodu používali jen lékaři, později však byl zaškolován i zdravotní personál v oblasti péče o pacienty.

O rytmických masážích A JEHO ÚČINCÍCH

Rytmické masáže na rozdíl od klasických masáží pracují převážně s nervosvalovou soustavou a hlubší vrstvou pojivové  tkáně (fasciemi) než u rytmického vtírání. Klient rytmickou masáž vnímá jako pravidelné jemné uklidňující tahy a doteky, které vznikají protipohybem rukou rytmického maséra. Kvalita hmatů  vzniká skrze neustálý pomalý pohyb v určitém rytmu vnoření a uvolnění podkoží. Odpovídá tomu přirovnání k nádechu a výdechu nebo mořských vln, které se v určitém rytmu přibližují a oddalují. 

Skrze pomalý opakující se rytmus masáže se oslovuje takzvaný rytmický systém – srdce, krevní oběh a dýchání. Pozitivně ovlivňuje poměr dechu a pulzu. Díky účinku prohloubení dechu během masáže a odpočinkové fáze přispívá rytmická masáž k regulaci výstavby a vylučování, dále uvolňuje přílišný svalový tonus, strachy a úzkosti, také pomáhá při bolestivých stavech. Rytmická masáž ovlivňuje mimo jiné i metabolismus a lymfatický systém. Rytmické masáže nepůsobí jen na fyzické tělo, ale ovlivňuje výrazně životní síly člověka, přispívá k regeneraci a také v procesu léčení. Rytmické masáže působí všeobecně harmonizačně zejména na úrovni sympatiku a parasympatiku. Působí proto blahodárně na psychické rozpoložení člověka. A proto působí téměř zázračně všude, kde je stres, strachy, úzkosti, únava, bolesti a dále při celé řadě fyzických i psychických onemocnění.  Rytmická masáž může pomoci jak v akutním stavu, tak i preventivně při snaze udržení fyzického a psychického zdraví. U závažných zdravotních problémů pacienta, je proto velice důležitá spolupráce rytmického maséra s antroposofickým lékařem. V případě zdraví a udržení kondice není nutné.

DÉLKA TRVÁNÍ A CENA RYTMICKÉ MASÁŽE

Rytmická masáž může trvat maximálně 30 minut. Po rytmické masáži je velice důležitý odpočinek, ve kterém tělo reaguje na impulz rytmické masáže regeneračním (samoléčebným) procesem. Doba celkového ošetření je individuální, v případě zdraví trvají různá ošetření včetně odpočinkových fází 1 hodinu             (900,-Kč/hod). U dětí, stavů vyčerpání nebo v případě nemoci je ošetření kratší.

Intenzivní ošetření rytmickými masážemi může trvat v sedmitýdenním bloku, kdy je pravidelně 1x v týdnu prováděna rytmická masáž po dobu sedmi týdnů. Po té následuje  5-6 týdnů pauza.

RYTMICKÉ MASÁŽE RŮZNÝCH ČÁSTÍ TĚLA

Rytmické masáže se provádějí klasicky na zádech, šíji, bedrech, ramenou, rukou, nohou, ploskách nohou, břichu, hlavě a obličeji.

KONTRAINDIKACE

první trimestr těhotenství, horečka, poranění kůže, záněty (herpes, akutní revmatismus, mastitida – zánět mléčné žlázy, panarycium – akutní zánět prstů)

Technika rytmické masáže

Technika masáže pracuje  s principem polarity, lemniskáty i s pentagramem. Například bolest hlavy se ošetřuje masáží nohou a břicha nebo ovlivňujeme-li bolest pravé dolní končetiny, klademe důraz při masáži na masáž levé horní končetiny. Ruka maséra působí více plasticky na tkáň, než u rytmického vtírání. Existují základní tělu odpovídající formy odečtené antroposofického pohledu na člověka, které se zpočátku rytmický masér musí naučit. Skutečná léčebná masáž není jen technika, ale umění.

Rytmické masaže v čechách

V Čechách po roce 1989 absolvovala MUDr. Marcela Mikulejská celé školení rytmických masáží ve Škole pro uměleckou terapii a rytmické masáže založenou Dr. Hauschkovou v Bad Bollu poblíž Stuttgartu. Dlouhá léta pak patřila ke kolegiu pedagogů této mezinárodní školy.

Od března 2023 probíhá v České republice certifikovaný tříletý kurz rytmických masáží zastřešený  IWA/SRM A-8010 Graz Ita – Wegman –Akademií Steiermark z Rakouska, který bude ukončen v roce 2025. Pro získání certfikátu je také potřeba zdravotnické vzdělání. Další podmínkou je znalost souvislosti těla, duše a ducha z pohledu antroposofického poznání člověka.